Pokoj Kundera

Ubytujte se v pokoji Milan Kundera v Hostelu Mitte v Brně.

Od 900,–/pokoj. V pokoji je dovoleno být se zvířaty /za poplatek/.

Milan Kundera

Milan Kundera se narodil 1. dubna 1929 v Brně. Pochází z rodiny významného hudebního pedagoga, klavíristy a rektora JAMU Ludvíka Kundery, což se projevuje v jeho celoživotním zájmu o hudbu; v mládí chtěl být dokonce více skladatelem než spisovatelem. Učil se hře na klavír u svého otce a později studoval také hudební kompozici. V roce 1948 maturoval na brněnském gymnáziu a po dvou semestrech na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval FAMU v Praze (1952), kde poté (až do roku 1970) vyučoval světovou literaturu (odborný asistent 1958, docent 1964).

V roce 1968, po potlačení reformních snah v Československu vojsky Sovětského svazu a Varšavské smlouvy, následoval dlouhý spor Milana Kundery s Václavem Havlem, dvou významných českých intelektuálů té doby, o českém údělu a významu pražského jara, o budoucnosti demokracie.

Od roku 1975 žije Kundera ve Francii, kde zpočátku vyučoval na univerzitě v Rennes a poté na École des Hautes Études v Paříži. V roce 1979 byl zbaven československého státního občanství. Francouzským občanem se stal v roce 1981. Dlouhou dobu psal česky, francouzština však nakonec převládla: nejprve v polovině 80. let v esejích, od poloviny 90. let pak i v románech. Publikuje v pařížském nakladatelství Gallimard.

Po roce 1989 udržuje se svou bývalou vlastí jen sporadické styky a mnohá jeho díla zde stále nevyšla. Kundera je dnes nejpřekládanějším českým spisovatelem. Žije v ústraní v Paříži s manželkou Věrou, vyhýbá se publicitě, jen výjimečně poskytuje rozhovory a do Čech jezdí zřídka, a ještě inkognito. Okolnosti svého života úzkostlivě tají a ve svých knihách uvádí jen stručný „životopis“. Je pověstný svým perfektcionismem: svá díla neustále v detailech piluje a pečlivě si hlídá kvalitu jejich překladů alespoň v těch jazycích, které sám ovládá, především pak ve francouzštině. Také vydávání jeho děl v Česku, které sám řídí, postupuje velmi pomalu právě proto, že autor musí vytvořit definitivní české verze na základě srovnání rukopisů, překladů a definitivních francouzských ver­zí.

Kunderovým vrcholným dílem a zároveň nejznámějším a nejúspěšnějším románem je Nesnesitelná lehkost bytí (1984). V roce 1988 byl v USA také zfilmován, s výsledkem však Kundera nebyl spokojen a již nikdy nedovolil žádné své dílo zfilmovat či jakkoli jinak adaptovat. Od roku 1985 neposkytuje rozhovory.

V roce 2007 byl oceněn Státní cenou za literaturu, kterou si však osobně nepřevzal. V roce pak 2009 prestižní Světovou cenou Nadace Simone a Cino del Duca za celoživotní dílo.