Apartmán Haas

Ubytujte se v apartmánu Haas v Hostelu Mitte v Brně.

Od 1450,–/apartmán/2lůžka/. V apartmánu je dovoleno být se zvířaty /za poplatek/.

Hugo Haas

Muž s pohnutým osudem, kterého ženy milovaly

Hugo Haas se narodil 19. února 1901 do rodiny židovského obchodníka s obuví. Studoval zpěv na brněnské konzervatoři a fonetiku u Leoše Janáčka. Po absolvování školy působil v divadlech v Brně, Ostravě, Olomouci a nakonec v Národním divadle v Praze, kde působil do roku 1939.

Nejvíce ale zazářil na filmovém plátně jako herec ve svých autorských komediích. V třicátých letech byl na vrcholu a jeho filmové partnerky Adina Mandlová, Andula Sedláčková, Jiřina Šejbalová, Olga Scheinpflugová, Ljuba Hermanová mu neododaly a nakrátko se staly i jeho partnerkami životními.

Jako manželku si nakonec vybral v roce 1938 mladičkou baronesu Marii Bibikoff, jejíž kořeny sahaly až k Romanovcům. Narodil se jim syn Ivan.

Krátce po okupaci dostal Haas z rasových důvodů výpověď z Národního divadla a tak velmi složitě s manželkou prchají do Ameriky. V Československu nechávají svého pětitýdenního syna a setkají se s ním až po válce.

Úspěch ho čekal i v Hollywoodu – byl majitelem produkční společnosti, psal scénáře, režíroval a ve svých filmech i hrál.

Do své milované Prahy už se nikdy nevrátil. Po krátkém pobytu v Itálii se usadil ve Vídni, kde se 1. prosince 1968 jako těžký astmatik udusil kouřem když si chtěl usmažit vajíčka.

Je pochován v Brně na židovském hřbitově.