Apartmán Kaplan

Ubytujte se v pokoji Kaplan v Hostelu Mitte v Brně.

4 lůžka 2100,–/apartmán (v případě obsazení 4 osobami), 3 lůžka 1850,–/apartmán (v případě obsazení 3 osobami), 2 lůžka 1650,–/apartmán (v případě obsazení 1–2 osobami). V pokoji je dovoleno být se zvířaty.

Kaplan

Apartmán Kaplan se nachází v centru města a nabízí vlastní koupelnu se sprchovým koutem a kuchyňským koutem. Součástí vlastní koupelny je pračka, sprchový kout s fénem. Součástí kuchyňského koutu je nádobí (talíře, příbory, sklenky, sklenky na víno, hrnky), varnou deskou, myčkou, mikrovlnou troubou a ledničkou. Ubytování je situováno v 3. patře budovy s výtahem. Apartmán Kaplan nabízí jednu manželskou postel a jednu rozkládací sedačku s parametry a kvalitou manželské postele.

Viktor Kaplan se narodil v Rakousku-Uhersku v roce 1876. Vystudoval Vídeňskou vysokou školu, následně působil ve vojenském přístavu v Pule a poté odešel na Německou vysokou školu technickou v Brně. Na vysoké škole působil na ústavu nauky o strojích, kinematice a strojnictví jako konstruktér. V roce 1918 byl jmenován profesorem a následně v roce 1926 získal čestný doktorát na Vysoké škole technické v Praze a v roce 1934 na Vysoké škole technické v Brně. V roce 1912 vynalezl vodní turbínu s nastavitelnými oběžnými lopatkami. Měl laboratoř, ve které prováděl své pokusy, při kterých došel až k formě turbíny s oběžným kolem, který připomíná lodní šroub a k tomu natáčivé lopatky. Tato turbína byla patentována v roce 1920 a získala název Kaplanova turbína – natáčením lopatek oběžného kola podle měnícího se průtoku vody se optimálně nastavují nátokové úhly vodního proudu a je tak zachována vysoká účinnost turbíny i při mnohem nižším průtoku. Za svůj život nasbíral dohromady 176 patentů. Měl možnost získat druhého doktorátu, ale toho se nedožil a v roce 1934 zemřel na mozkovou mrtvici ve svém letním sídle v Rakousku.